StradaLRF Zasilacz z czarnej listy

Dołączył: 03 Sie 2021 Posty: 1 Przeczytał: 0 tematów
Ostrzeżeń: 0/5 Skąd: Kutasno Płeć: PAN ZASILACZ
|
Wysłany: Wto 10:34, 03 Sie 2021 Temat postu: Witom |
|
|
Budowa obory wymaga uzyskania decyzji pozwolenia na budowę. Dla inwestycji w obsadzie większej od 50 DJP może być wymagane dodatkowo sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko, a dla inwestycji o obsadzie większej niż 240 DJP wymagane jest sporządzenie raportu oddziaływania na środowisko. Przy usytuowaniu budynku na działce budowlanej powinny być zachowane minimalne odległości od granic działki i od zabudowy na sąsiednich działkach budowlanych. W zabudowie zagrodowej nie ogranicza się odległości między budynkami z zastrzeżeniem zachowania dostępu do naturalnego oświetlenia i zachowania stref pożarowych. Budynki dla bydła mogą być otwarte lub zamknięte. Budynki otwarte są to budynki wolno wybiegowe pozbawione całkowicie lub częściowo ściany zewnętrznej. Na okres zimy ściana jest osłaniana na przykład siatką z tworzywa sztucznego, która ma za zadanie zmniejszenie prędkości przepływu powietrza. Budynki zamknięte są to budynki, których ściany mogą być ocieplone lub nieocieplone. Korzystnym rozwiązaniem jest stosowanie budynków obór jednonawowych (bez podpór pośrednich). Takie rozwiązanie zapewnia możliwość swobodnej aranżacji wnętrza, łatwą modernizację lub zmianę funkcji budynku. Pod względem konstrukcyjnym wyróżnia się następujące typy budynków:
* o zewnętrznych ścianach podłużnych, nośnych oraz dźwigarach stalowych lub drewnianych,
* o konstrukcji szkieletowej ze słupami stalowymi oraz dźwigarem dachowym w postaci kratownicy i ścianach zewnętrznych osłonowych. Wariantowym rozwiązaniem jest zastosowanie ram jedno, dwu lub trzyprzegubowych.
Wymiary budynków dostosowuje się do wielkości obsady, przyjętej technologii i funkcji budynku.
Elementy budynku
Fundamenty
Podstawowe rodzaje fundamentów dla budynków obór:
* ławy fundamentowe dla zewnętrznych ścian nośnych i osłonowych,
* stopy fundamentowe dla szkieletowych konstrukcji nośnych.
Głębokość posadowienia fundamentów zależy od strefy przemarzania gruntu i wynosi w Polsce od 0,8 m do 1,4 m. W gruntach niewysadzinowych np. piaskach dopuszczalne jest posadowienie na głębokości 0,5 m.
Ściany fundamentowe
Powinny być wykonane z materiału odpornego na wilgoć i agresywne działanie gnojówki (najczęściej jest to beton) i wyniesiona na wysokość co najmniej 40 cm ponad teren. W budynkach izolowanych termicznie ściany fundamentowe powinny być również izolowane w dół do poziomu ławy fundamentowej. W ścianie fundamentowej na poziomie posadzki stosuje się izolacje przeciwwilgociową.
Ściany zewnętrzne
Ściany izolowane o współczynniku U poniżej 0,75 W/m2×K stosuje się, gdy wymagana jest temperatura wewnątrz 8-16°C. Dobór współczynnika przenikania U musi wynikać z bilansu energetycznego. Ściany nieizolowane stosuje się w budynkach, w których nie stawia się ograniczeń temperatury.
Post został pochwalony 0 razy |
|